تبلیغات
پایگاه مقاومت بسیج دانش آموزی - بسیج خواهران

پایگاه مقاومت بسیج دانش آموزی

چهارشنبه 8 دی 1389

بسیج خواهران

نویسنده: . امین زاده   

 

معرفی
همزمان با تشكیل ارتش 20 میلیونی به فرمان حضرت امام خمینی(ره) در سال 58 به منظور دفاع از آرمانهای والای انقلاب اسلامی، بسیج خواهران نیز با جذب و سازماندهی خیل عظیم بانوان متعهد و ایثارگر میهن اسلامی، در پشتیبانی از جبهه های نبردحق علیه باطل و بعد از جنگ درصحنه های سازندگی علمی، فرهنگی، اجتماعی و عرصه های مختلف جامعه در پویایی و تحول و پیشرفت جامعه اسلامیان در تلاش می باشند. برگزاری جشنواره های ورزشی، فرهنگی، مسابقات قرآن كریم، آموزش های عقیدتی ـ سیاسی ـ نظامی ـ هنری ، از جمله فعالیتهای بسیج خواهران در رده های مقاومت بسیج می باشد.


آشنایی با طرح صدرا:

اهمیت و ضرورت :

طرح صدرا با موضوعیت مطالعه دقیق كتب استاد شهید مطهری به منظور ارتقای سطح آگاهیهای فرماندهان و اعضای شورای پایگاه به عنوان آخرین و گسترده ترین تشكیلات بسیج می تواند گام بسیار مهمی در جهتهایی كه در زیر بر می شماریم باشد:

افزایش قدرت پاسخگویی فرمانده و اعضای شورا به سوالات فرهنگی ـ اعتقادی

افزایش قدرت علمی فرمانده و اعضا در حفظ آگاهانه اصول و تدین

تبدیل اعضای عادی به اعضای فعال در زمینه های مختلف علمی

ایجاد زمینه جذب و حفظ و انسجام بیشتر

شناسایی و تربیت نیروهای مبلغ و مدرس از بین اعضای شورای پایگاههدف:

سازماندهی فرهنگی بسیجیان به منظور ایجاد معرفت دینی عمیق ـ جامع و پاسخگویی به سوالات جوانان

انتشار دانایی های تعهد آور در بین جوانان و تربیت نیروهای جوان برای جذب جوانان

تفهیم آموزه های دینی و بسط دین داری و دین گستری در بین جوانان بسیجی خواهر

ایجاد تفكر بسیجی به منظور تحقق شعار اصولگرایی ـ ساده زیستی و سخت كوشی


طرح كوثر تلاوت

این طرح یكی از طرح های خاص بسیج خواهران در سال 81 می باشد كه به منظور ایجاد بستر مناسب جهت تشویق خواهران بسیج به مطالعه و فهم متون قرآن كریم می پردازد. از جمله اهداف مهم این طرح می توان به موارد زیر اشاره كرد كه در سطح حوزه ها و پایگاههای مقاومت بسیج خواهران برگزار می گردد

1-احیای قلوب و تطهیر نفوس و مداومت فهم عمیق معارف و فرهنگ قرآنی

2-ایجاد زمینه ی مناسب به منظور تحقق اوامر مقام معظم رهبری و فرماندهی معظم كل قوا آیت الله الظمی خامنه ای

3-جهت بخشیدن به جلسات قرائت قرآن كریم

4-ایجاد زمینه ی رشد چهره های قرآنی در بین خواهران

منبع اصلی بحث های قرآنی ، تفسیر نمونه در دو قالب ذیل خواهد بود:

الف) تفسیر ترتیبی با منبع تفسیر نمونه در خصوص سوره های انعام، نساء، احزاب، نور، مریم، یوسف و حجرات

ب) تفسیر موضوعی با منبع تفسیر نمونه با موضوعیت زن از دیدگاه قرآن


نقش دفاعی زنان در تاریخ معاصر ایران

تاریخ معاصر ایران، شاهد گویایی برای حضور همه جانبه و فعالانة زنان مسلمان ایران، در صحنه های گوناگون دفاعی رزمی، سیاسی و اجتماعی می باشد. خصوصا هنگامی كه احساس شود ارزش های اسلامی در معرض خطر قرار گرفته است دیگر هیچ نیرویی تاب مقاومت در برابر شور انقلابی زنان را ندارد.

با نگاهی كوتاه به شكل گیری نهضت مشروطه، در می یابیم هر جا كه اعتراض و نارضایتی عموم مردم به صورت تجمع و تظاهرات و سر دادن شعار رخ داده است زنان نیز در كنار مردان حاضر بوده و دلیرانه از حقوق مردم جامعه دفاع می كردند. در دوران مشروطه، اعتصابات و اعتراضات عمومی مردم، به خصوص در تهران، تبریز، اصفهان، شیراز، رشت و مشهد، همواره شاهد حضور زنان در صحنه برای دفاع از ارزش های دینی و تقویت روحیة مردان بوده است. به هر حال دخالت و مشاركت زنان در نهضت های ملی و اسلامی از دیر باز تاكنون غیر قابل انكار می باشد. به طوری كه دولتمردان و حكام وقت به نقش حساس و حیاتی زن پی برده بودند. آنان می دانستند كه زنان با قیام خود، مردان را به میدان می كشانند و در صدد بر آمدند تا با نقشه هایی شوم زنان را از میدان مبارزه خارج سازند. تداوم این توطئه ها از زمان قاجار تا حكومت رضاخان منجر به بررسی راه هایی برای به انحراف كشاندن و مصرفی نمودن بانوان شد. برای سركوبی قهر انقلابی یك ملت كافی است تا زنان آن ملت را از ایفای نقش اساسی و اصلی خویش باز داشته و از آنان افرادی تجمل گرا، خوشگذران و بی دین ساخت. دقیقا در همین راستا بود كه سیل انبوه كتاب های داستان، شعر، نمایشنامه ها، مجلات و روزنامه ها با مضامین عشقی و موضوعات جنسی برای انحراف اذهان، به سوی خصوصا زنان جامعه، سرازیر شد. مراكز فحشا، قمارخانه ها، شراب فروشی ها و سینماها نیز به سهم خود سبب تقویت افكار منحرف را فراهم می آوردند. ولی هشیاری و بیداری زنان مسلمان ایران توطئه های شوم مزدوران استكبار را خنثی می ساخت.

در مسئله كشف حجاب، كه با شكست كامل روبرو شد، اعتقاد راسخ و تزلزل ناپذیر زنان مسلمان به ثبوت رسید. زنان با حفظ حجاب خویش، حتی در زیر لگدهای عمال حكومت وقت، حاضر به واگذاری چادر نبودند و این مبارزه ای بود فراگیر علیه نابودی و فراموشی سنتهای اسلامی و حكایت از شعور بالای سیاسی مردم و زنان ایران می كرد. بدیهی است، كه در یان میان بعضی از زنان، فریب مظاهر دروغین و پوچ فرهنگ های بیگانه و تبلیغات برای اشاعة آنها را خورده و تحت عناوین جعلی از قبیل تجددگرایی و پیشرفت در دام خود فراموشی و خدا فراموشی گرفتار آمدند. اما سخن ما، از زن ایرانی است. زن مسلمان ایرانی كه شیفتة آداب و سنن اسلامی است و بارها با حضور محجوبانه خود در تظاهرات علیه رژیم های منحوس و سر سپرده، مشت محكمی بر دهان یاوه گویان زد. حضور زنان شیردل با اطفال در آغوش كشیده در مقابل مسلسل ها و تانكهای دژخیمان رژیم پهلوی موجد مردانگی و فداكاری ثبت نشده و مثال زدنی آنان در تاریخ معاصر می باشد. زنانی كه بر علیة قضیة كشف حجاب دست به تظاهرات عظیمی زده و خواستار آزاد بودن در رفتار بر اساس اسلام بودند. همت و فداكاری زنان مجاهد، فعال و كارآمد بودن ایشان، ایستادگی در مقابل ستم با مشت های گره كرده، تحمل رنج ها و مصائب با وجود از دست دادن فرزند، شوهر و برادر دلالت بر جلوة نور قرآن و اسلام در قلوب آنها می كند و ایشان را در ردیف زنان بزرگ صدر اسلام قرار می دهد.

حضرت امام خمینی «ره» بنیان گزار كبیر انقلاب اسلامی ایران، در قسمتی از فرمایشات خویش در تجلیل از زنان می فرماید:

“من از شجاعت های زنان ایران ... احساس غرور می كنم. شما زنان دلیر در این پیروزی، پیشقدم بوده و هستید، شما مردان را تشجیع كردید. ما همگی مدیون شجاعت های شما، زنان شیردل هستیم.»(1)

از دیدگاه حضرت امام، قدرت مردان به هنگام نبرد، با دیدن مشاركت زنان در جنگ، دو چندان می گردد زیرا كه اصولا مردان نسبت به زنان حساس بوده (2) و رفتار و گفتار زنان در ایجاد جنبش و حركت در مردان تأثیر بسزایی دارد. اما اوج شجاعت، شكوه و ایثار زنان مسلمان ایرانی در جریان جنگ تحمیلی و دوران هشت سال دفاع مقدس مشاهده می گردد. پس از تجاوز دشمن بعثی به میهن اسلامی ما، در حالی كه بسیاری از اهالی شهرهای مرزی، به سوی مناطق امن تر گریخته بودند، تعدادی از زنان و دختران جوان علیرغم همة احتمالات موجود مبنی بر اسارات، شكنجه، آزار و كشته شدن توسط متجاوزین، در شهرها با ارده ای استوار باقی ماندند و به دفاع از دین و میهن برخاستند. انجام خدمات پشتیبانی و امداد رسانی نیز به عهدة ایشان بود. مادران و همسران مؤمن و انقلابی به دلیل نداشتن درك درستی از شرایط موجود، با تشویق و ترغیب پسران، دختران و شوهران خویش، نیروی انسانی لازم برای دفاع از مرزهای میهن اسلامی را تأمین می نمودند. در ماه های آغازین جنگ، به دلیل فقدان امكانات لازم، و عدم سازمان دهی نیروها، رزمندگان اسلام نیاز شدیدی به حمایت و پشتیبانی داشتند. زنان با تلاشی وصف ناپذیر، در كار تداركات و پشتیبانی فعالیت كرده و وجودشان در جای جای جبهه های نبرد حق علیه باطل چه در نقش یك رزمندة مسلمان و چه به عنوان امدادگر و یا كسی كه در كار تهیه و جمع آوری كمك های مردمی بود، اسباب دلگرمی رزمندگان و ملت ایران را فراهم می آورد. از طرفی حضور خانواده ها و خصوصا زنان در شهر و رفت و آمد آنها در شرایط جنگی نشان می داد كه هنوز زندگی جریان داشته و اراده های پولادین زنان با واژة تسلیم شكست هیچ آشنایی ندارد.

آنها كه شب و روزشان را در راه كمك و یاری رساندن به رزمندگان اسلام سپری می كردند، و سر از پا نمی شناختند.

كدام رزمنده ای با دیدن این مناظر، متأثر نگشته و روحیه و عزمش تقویت و راسخ نمی گردد. غیرت مردان اجازه نمی دهد تا در مقابل دیدگان آنها، زنان شان را به اسارت و بندگی گرفته و مورد اذیت و آزار قرار دهند. به درستی كه زنان پی به اهمیت نقش خود برده و با ظرافت هر چه تمام تر به ایفای آن پرداختند. در همین رابطه حضرت امام «ره» فرمود:

“زن ها هستند كه ملت ها را تقویت می كنند، شجاع می كنند ...“(1)

نقش زنان در دفاع از ارزش های اسلامی و ملی بسیار حائز اهمیت می باشد. این دفاع متعلق به مناطق خاصی نیست. چه در داخل شهرها باشد، چه در جبهه های نبرد، چه مبارزة مستقیم باشد چه یاری رساندن به رزمندگان، تقویت روحیة ایشان و پرستاری از آنها. زیرا دفاع در نفس خود نوعی مبارزه محسوب می گردد. مجددا به فرمایشات حضرت امام استناد می كنیم: “ شما بانوان در پشت جبهه آن فعالیتی را می كنید، كه آن سلحشوران در جبهه ها ... “(1)

یعنی مبارزة زنان در پشت جبهه ها، برابر است با مبارزة مسلحانة مردان در خطوط مقدم جبهه و جنگ. پس از انقلاب اسلامی شاهد حضور جدی تر زنان در صحنة دفاع می باشیم. همان طور كه می دانیم به دنبال فرامین حضرت امام «ره» كه ناشی از ژرف اندیشی و بینش عمیق ایشان بود سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به منظور دفاع از مرزهای میهن اسلامی، كمیتة انقلاب اسلامی برای حفظ امنیت داخلی و بسیج مستضعفین به جهت داشتن آمادگی لازم دفاعی در امور غیر مترقبه و بهره برداری از نیروهای مردمی در صورت لزوم، تشكیل گردیدند. عضویت فعال زنان در هر یك از این نهادهای مقدس و انجام وظیفه در راستای مأموریت های محوله، بیانگر سهم مؤثر آنان در حفاظت از انقلاب و دفاع از دستاوردهای انقلاب می باشد. ضمن این كه بسیج خواهران همزمان با تشكیل بسیج به منظور جذب، سازمان دهی و آموزش زنان داوطلب در سال 1358 بنیان نهاده شد. آموزش نظامی خواهران بسیجی یكی از وظایف مهم بسیج خواهران بود كه به طور جدی و فراگیر از سال 64 آغاز و در سراسر كشور به مورد اجرا گذاشته شد. در میان شهدای جنگ تحمیلی به پاسداران و بسیجیان زن شهید نیز بر می خوریم.